dotyczy rozliczenia za rok 2013

autor: ~monikamika13 2014-02-25 17:38:12   
1
witam,
wyszłam za mąz w 2013 roku w lutym. pierwszy syn ur sie w 2009 roku drugi w 2013 w lipcu, wiem ze wspolnie z małżonkiem sie nie moge rozliczy, ale czy jako samotna matka moge?

dodaj komentarz


Odpowiedzi

autor: gość 2014-03-26 23:11:56   
0
Zgodnie z przepisami art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga z tytułu wychowywania dzieci  przysługuje rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym), a nie
małżonkom. Ważne jest  faktyczne wspólne zamieszkiwanie z
dziećmi, bez czego raczej trudno mówić o wychowywaniu.   Odliczenie ulgi dotyczy
łącznie obojga rodziców. Tak więc . w przypadku jednego dziecka, kwota
92,67 zł miesięcznie może być odliczona od podatku jednego albo
drugiego z rodziców, albo od podatku obojga w dowolnej, ustalonej
przez rodziców proporcji. Nie wolno natomiast odliczyć całej tej kwoty
podwójnie  zarówno od podatku jednego, jak i drugiego rodzica.
<div style="overflow: hidden; color: #000000; background-color: #ffffff; text-align: left; text-decoration: none; border: medium none;"></div>
dodaj komentarz


autor: gość 2014-03-26 23:18:49   
0
Gdy dziecko urodzi się w trakcie roku kalendarzowego ulgę na dziecko  odlicza się proporcjonalnie za każdy
miesiąc sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeśli narodziny nastąpiły w
połowie miesiąca, także rozlicza się całą należną za ten miesiąc kwotę. w twoim wypadku odliczasz ulgę na dziecko urodzone w lipcu 2013 roku od lipca 2013 do grudnia 2013 włacznie czyli za 6 miesięcy.
Z małżonkiem będziesz mogła się rozliczyć po upływie całego roku kalendarzowego od momentu zawarcia ślubu.
dodaj komentarz


Dodaj odpowiedź